Thread: Prvaci
View Single Post
Old 27-05-2015   #35
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default



---------- Post added at 17:58 ---------- Previous post was at 17:29 ----------

UEFA.com analizira klubove koji su promijenili fudbal; povodom pedesete godisnjice od osvajanja Kup Sampiona, ovaj put pisali su jednom od najboljih timova svih vremena, FC Internazionale Milano koji je bio skoro nepobjediv u sredini 1960-ih
ZLATNO DOBA:
Bez trofeja od 1954., Inter je doveo Barceloninog francusko-argentinskog sefa Helenia Herreru 1960, koji je sezonu prije osvojio titulu u spanskoj ligi. Tim koji je izgradio kasnije je osvojio Evropski Kup Sampiona 1964. i 1965. i odgovarajuci europsko/juzno americki kup.
„Grande Inter“ je takodjer osvojio Scudetto u 1962/63, 1964/65 i 1965/66 i zamalo je izgubio titulu 1963/64, izgubivsi play-off od Bologne. Poraz od Celtica 1967. u finalu Evropskog Kupa Sampiona oznacio je kraj zlatnog doba, ali u Seriji A u sezonama od 1961/62 do 1966/67 bili su fenomenalno „zlobni“ primivsi manje od jednog gola po utakmici – a u sezoni 1962/63 primili su samo 20 golova, ili 0,59 po utakmici.
UZIMANJE TITULE NAJBOLJEG REALU:
Real Madric CF je osvojio pet Kupova Sampiona prije nego su sreli Inter u finalu 1964. i sa Alfredom Di Stefanom i Ferencom Puskasom su ocekivali da opet dodju na vrh u Becu. Ali, Sandro Mazzola je pogodio dva puta u pobjedi u 3:1 i oznacio Inter kao novu silu u svijetu fudbala.
„U tunelu sam odjednom vidio Di Stefana“, rekao je Mazzola za UEFA.com „Izgledalo je kao da je visok dva metra- to je za mene bio bog fudbala, igrac kojem sam se najvise divio. Zato je to finale najvaznije za mene, jer smo igrali protiv tima mojih snova – u to vrijeme sam ih gledao na TV-u. I pobijedili smo ih, ja sam dao dva gola i namjestio jedan , bilo je nevjerovatno.“
FILOZOFIJA KOJA JE PROMIJENILA IGRU:
Herrera nije bio izumitelj famoznog defanzivnog „Catenaccio“ sistema, ali je bio najuspjesniji predstavnik. Nakon sto je uzalud pokusavao uvesti Barcelonin vise tekuci napadacki stil u svojim prvim kampanjama, on je preselio veznog igraca nazad, da djeluje kao „cistac“ cime je oslobodio napadace da igraju po volji. Armando Picchi je poznat kao „Libero“ svjetske klase pod palicom Herrere, dok je Giacinto Facchetti zasjao kao jedan od prvih bek-napadaca.
Cvrsta odbrana nije bila sve. Vjesti veznjaci i ubojiti napadaci bili su kljuc letalnih kontranapada u reziji Intera. „Zelim vertikalni fudbal velike brzine, sa manje od tri dodira da se dodje do sesnaesterca protivnika“ govorio je „Il Mago“ (madzionicar). „Ako izgubite loptu vertikalno, nije problem – izgubite je lateralno i i platit' cete golom.“
TAKTIČKI GENIJE:
Herrerino insistiranje na fizickim i mentalnim pripremama je bilo nesto novo – njegov Inter je predstavio sistem „ritiro“ – pripreme prije meca koje su sklanjale tim od vanjskih smetnji. Herrera je pricao o utakmicama „Pobijedili smo prije nego smo ustali s kauca“ – tako je dizao moral svom timu. Njegova motivaciona izjava je ostala legendarna „Klasa + Pripreme + Inteligencija + Atletizam = Scudetto“ i „Ako igras za sebe, igras za protivnika; Ako igras za tim, igras za sebe“
„On je bio godinama ispred“, rekao je Mazzola – „Trenirao je nase mozgove prije nasih nogu.“
ZVIJEZDE TIMA:
Giacinto Facchetti: „Covjek koji je izvadio full-backove iz njihovih skoljki, Facchetti je postigao 75 golova u svim takmicenjima kao lijevi bek, i bio je krucijalan za Interovu brilijantnost u kontra-napadima. „Bio je sjajan suigrac i autoritativna figura u ekipi“ sjeca se Mazzola i dodaje „Uvijek je bio spreman za borbu.“
Luis Suarez: Radivsi zajedno u Barceloni, Suarez se ponovo prikljucio Herreri 1961.. „Ovaj „Arquitecto del futbol“ (arhitekt fudbala) bio je sjajan veznja, njegovo dodavanje, vizija i iskustvo je bilo kljucno. „Za izgraditi veliki Inter, trebao sam sjajnog igraca a Suarez je bio najbolji od svih“ govorio je Herrera.
Sandro Mazzola: Sin italijanske fudbalske legende Valentina Mazzole, koji je ubijen u Superga zracnoj katastrofi 1949. zajedno s velikim timom Torina. Sandro Mazzola je proveo cijelu karijeru s Interom. „Il baffo“ (brkovi) postigao je vise od 100 golova u Seriji A za Nerazzurre.
Sta su govorili:
Sandro Mazzola: „Moj Inter je imao nesto sto niko drugi nije imao; bili smo jaki i vjesti, kombinacija koja nas je napravila jednim od najboljih timova ikad.“
Luis Suarez: „Nikad necu zaboraviti sjaj u ocima naseg predsjednika (Angelo Moratti) nakon trijumfa u Becu. Da sam bio slikar i da moram naslikati srecu, pokusao bih reproducirati te oci.“
Italijanski novinar Mario Sconcerti: „Za Herrerin fudbal kljucno je bilo povjerenje – ne mnogo ideja ali su sve bile jasne. Psiholosko unistavanje koje bi danas bilo smijesno je njegov tim pretvorilo u ratnu masinu. Nije bilo izmedju – zelio je da ga se voli i da ga se boji. Za one koji su ga optuzivali za aroganciju, odgovarao je da je njegova greska jedino sto je najbolji.“
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote