Beneamata - Inter Milan Forum
Sportske novosti

Go Back   Beneamata.com > FC Internazionale Milano > Utakmice > Arhiva > 2015/16 > Serie A

Serie A Razmjenjena mišljenja o taktici i sastavu za ligaške utakmice

Reply  
Thread Tools Display Modes
Old 10-09-2015   #31
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Koji li jezik Samke špreha .



Rocchi to officiate Inter v Milan. His record with:
Inter: 11W 9D 4L
Milan: 6W, 10D, 12L

---------- Post added at 14:15 ---------- Previous post was at 14:08 ----------

U interviewu za TuttoSport, Cesare Prandelli govorio je o nadolazecem milanskom derbiju:
„Mnogo ce zanimljivo biti gledati ova dva nedavno renovirana tima, obje ekipe jos traze pravu filozofiju za igru. Takodjer ce biti zanimljivo vidjeti kako ce dva trenera postaviti svoje ekipe, jer se dobro znaju i radili su zajedno.“


Koliko ce trebati da Mancinijeve ideje budu potpuno razumljive ekipi?
„Trebat ce par sedmica, ipak, on ima ekipu punu igraca koji su karakteri, sto moze donijeti rezultate kao sto je bilo i u prva dva kola lige. Inter koji gledamo je protiv Atalante i Carpija isao po pobjedu i to je vazno.“


Koja pojacanja milanskih klubova najvise obecavaju?
„Jedan je definitivno Bacca, jer je on igrac koji se brzo snadje u ekipi. Drugi je Jovetic, tehnicki mislim da je jedan od najboljih igraca u ligi.“


Jeste li ocekivali da vas bivsi ucenik ima tako bitan uticaj u Interu?
„Stevan je rodjeni lider, bio je kapiten Partizana sa 17 godina i uvijek je bio ozbiljan momak, jedan od onih s velikim kvalitetima. Nije ni cudo sto se snasao tako dobro u Interu. Jos uvijek moze rasti s trenerom kao sto je Mancini, koji cini igrace jos boljim.“


Trenirali ste Felipe Mela prvo u Firenci a potom i u Istanbulu: Toliko je porastao da je postao tako vazan menadzeru kao sto je Mancini?
„Felipe je unikat kada je u pitanju karakter, usput, i fizicki je vrlo snazan. Imao je tesko vrijeme u Juventusu jer su u Torinu mislili da ce vidjeti registu. Mancini ga zna bolje nego ja, zna da je pronasao borca, lidera, igraca koji daje sve za dres. Ipak, Melo nije regista, moze davati naredjenja, ima tu osobnost ali definitivno nije regista.“


Je li Kondogbia vec vrijedan novca koji je placen za njega?
„Ja ne dajem sud o mercatu, ali s Melom ce ciniti veoma zanimljiv tandem. Kljucna taktika derbija je u veznom redu.“


Koji je najbolji nacin za upariti Jovetica i Ljajica?
„Adem ima sjajan osjecaj za asistenciju, igraci ispred gola ce morati eksploatisati tu karakteristiku. Ne zelim davati savjete Robertu Manciniju ali ipak, gledajuci posao koji je Inter uradio na Mercatu, moze se primjetiti da je Roberto dobro prostudirao strukturu ekipe i napravio konkurentan tim.“
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2015   #32
Slasher
Primavera
 

Join Date: Mar 2013
Posts: 308
Default

Derby će da sudi Gianluca Rocchi.


Phu
Slasher is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2015   #33
Moca93
Team star
 
Moca93's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Crepaja...Srbija....
Age: 30
Posts: 4,013
Send a message via MSN to Moca93
Default

Pardon,znao sam da sam zaboravio jedan jezik
__________________

GRAZIE
JOSE!

кој не скокне ова ale ale Горан !!!!!
Moca93 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2015   #34
Sile87
First team
 
Sile87's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Helsingborg,Sverige
Posts: 2,718
Default

Posle medicinskog pregleda oficijalno je potvrdjeno da Miranda nece biti u konkurenciji za derbi zbog povrede, sto su italijanski mediji naveli kao veliki udarac za Inter.
Sile87 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2015   #35
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Ranocchia će iznijeti odbranu ^^. Icardi takođe upitan, navodno iz Intera ne žele rizikovati ozbiljniju povredu, ali sva sreća pa sada imamo izbora u napadu .
---------- Post added at 20:07 ---------- Previous post was at 20:05 ----------

'Mancini i Mihajlović su dva prijatelja. Siniša je inteligentan čovek koji je bio kvalitetan učenik i slobodno mogu da kažem da je dosta naučio od Mancinija tokom perioda koji su proveli zajedno u Interu.'
'Sada ima tu nesreću da je trener Milana.', našalio se Moratti za italijanske medije, ali onda i pohvalio Mihu u ozbiljnijem tonu.
'Srećan sam što je našao veliki klub jer on zaslužuje da iskaže svoj talenat na najvišem nivou. Neće mu biti lako, ali ja mu želim sve najbolje.'
'Logično, ne protiv Intera.', rekao je Moratti.

---------- Post added at 21:10 ---------- Previous post was at 20:07 ----------

Sve ulaznice su od danas rasprodane, 75.000, €4m u džep.
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2015   #36
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Mancini: "Icardi je dobro i igrat ce, a situaciju Mirande cemo ocjeniti. Vidjet cemo sutra."
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #37
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Poznato je da je Mihajlovic javno prozvao Mancinija za opkladu. U pitanju je doniranje od 1 milion eura za izbeglice, a pobednik placa taj iznos.
Mancini je odgovorio za medije:
"Prihvatam opkladu i ja cu biti taj koji ce uplatiti donaciju"

---------- Post added at 16:39 ---------- Previous post was at 15:59 ----------

Medel bi mogao na stopera umjesto Ranocchie . Nemam ništa protiv. Ispred njih Melo, Kondo i Guarin, a naprijed Perko Ikac i Joveta.
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #38
Sile87
First team
 
Sile87's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Helsingborg,Sverige
Posts: 2,718
Default

Jovetic nemoze igrati krilo i to ce se sutra potvrditi.
Sile87 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #39
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Može se izvući na stranu, ma ne brinem ja za njega, bolje da ima više prostora, da se oslobodi čuvara jer će morati da čuvaju Ikca, a on može onda da radi šta hoće, tek Perišić . Ima da ih silujemo.

---------- Post added at 17:03 ---------- Previous post was at 16:54 ----------

Manci: "We will try to do our utmost to give a joy to our fans and give continuity to our results. Tomorrow is all sold out"



Idemo na pobjedu!

---------- Post added at 17:25 ---------- Previous post was at 17:03 ----------

"We’ll evaluate Miranda later today and make a call tomorrow morning. No teams are at 100% yet – everyone needs to give more. If Miranda doesn’t make it then all of the players are ready to step in. I don’t think we’d play with a back three, but you can never rule anything out. Icardi is fine and trained normally yesterday. He’ll be captain tomorrow."

Mancini was keen not to overstate the significance of tomorrow’s match in terms of the league table: "Winning the derby would give us more enthusiasm and would enable us to build on our early season wins. But it wouldn’t change a thing in regard to the table because it’s only our third match of the season. We’re convinced we can have a good season regardless of the result tomorrow."

The Inter boss was then asked for his take on the current AC Milan crop: "I think they’re a great side. Almost all of their players are internationals and they have two dangerous players up front in Luiz Adriano and Carlos Bacca. They have a number of players who can change the game. Both Inter and Milan are growing again and I think we’ll both return to the top soon. We want to do 100% to make our fans happy."

Asked whether the Nerazzurri’s recent arrivals would be ready to play tomorrow, Mancini replied: "Most of them already know the Italian league, apart from Perisic and Telles. Telles is a young player though and when I signed him from Gremio he’d barely played. I think he’s quite similar to Maxwell. And he has an Italian passport so could be an option for the national side.

"Felipe Melo in pretty good condition physically. I thought he would be less fit because he’s only played one match and didn’t have a full pre-season with Galatasaray. He’s been working hard for ten days now so we’ll see whether he’s involved from the start or not," continued Mancini.

The Nerazzurri coach also spoke at length about Ivan Perisic: "We believe he can be a fantastic player for this football club. He began the season in mid-August and is fit. He has put in some quality performances over the last year. In terms of his position, he’s comfortable in most attacking roles: striker, winger, inside forward.

"Medel is a complete player. He has great character and bags of quality – he knows how to play the game. Jovetic only got back from international duty yesterday and had a light training session. We’ll make a decision tomorrow morning," declared Mancini.

Mancini believes that the result is the only thing that matters tomorrow: "If I were an Inter fan I would only be worried about winning tomorrow. That’s what counts right now. The football and everything else will come as we keep picking up results. I think all Nerazzurri fans know that."

Lastly, Mancini was asked how the Milan derby ranks in the derbies he’s been involved in: "It’s number one. It’s always been a derby featuring the best players around and it often helped decide who’d be winning silverware. Our hope is to take Inter back to those heights."
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #40
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Quote:
Originally Posted by dera View Post
The Nerazzurri coach also spoke at length about Ivan Perisic..... In terms of his position, he’s comfortable in most attacking roles: striker, winger, inside forward.
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #41
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Očekivao sam tvoj quote, gle šta ima u temi Perišića:
Quote:
Originally Posted by dera View Post
Ivan Perišić spremno dočekuje iskušenja u Serie A, a trebao bi dobiti priliku u dresu Intera već u derbiju - protiv Milana.
"Svi smo spremni i nestrpljivo očekujemo ovaj susret. Ovo je jedan od najvažnijih svjetskih derbija i jako sam motiviran", napisao je Ivan na Facebooku, a na kojem se družio sa obožavateljima.
"Mogu igrati na bilo kojoj poziciji u veznom redu, pa čak i kao napadač ako zatreba", objašnjavao je Ivan fanovima, a na pitanje o golovima samo je dobacio:
"Najvažnije je da ekipa pobjeđuje!"
Prokomentirao je odlazak Matea Kovačića u Real.
"To je moj blizak prijatelj i ja mu želim svu sreću.", a potom je zaključio na temu suradnje sa Jovetićem.
"Jedan je od najboljih na Balkanu. Neće biti teško surađivati s njim!"


Boldano i podvućeno je za jednu osobu, sama će se prepoznati .
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #42
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Znači po njemu on može igrat i kao DM i CM? Taj je izgleda polivalentniji od Zanettija
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."
Biscione is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #43
dera
Golden member
 
dera's Avatar
 

Join Date: Feb 2009
Location: Bugojno
Age: 34
Posts: 11,181
Default

Ma bolje ti znaš od njega .



---------- Post added at 22:14 ---------- Previous post was at 21:39 ----------



---------- Post added at 23:02 ---------- Previous post was at 22:14 ----------

Juve tek nakon penala u 83' došao do 1-1 . Idemo im nabrati, forza Inter!
__________________
"Imam veliko poštovanje prema ostalim napadačima, ali Diego je Diego" - Andrea Stramaccioni nakon povrede Il Principea
dera is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #44
Sile87
First team
 
Sile87's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Helsingborg,Sverige
Posts: 2,718
Default

Kjevu ponisten cist gol, ajmo sutra na plus 8, imamo realno kompletniju i bolju ekipu od bilana, pobeda je realna.
Sile87 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2015   #45
Biscione
First team
 
Biscione's Avatar
 

Join Date: Aug 2012
Location: Zavidovići
Age: 32
Posts: 2,776
Default

Quote:
Originally Posted by dera View Post
Ma bolje ti znaš od njega .
I Lord Bendtner sebe smatra najboljim igračem na svijetu a svi znamo da nije, isto kao što svi znamo da Pero nikad nije igro na DM i CM poziciji ali ako on misli da je najbolji u vezi onda bi trebao to reći treneru pa da ga protiv Bilana ne stavlja džabe na krivu poziciju (kao jednog od 3 napadača) .

Nego, i Mancio wingere ubroji među napadačke pozicije. Jel se to ti bolje razumiješ u fudbal od njega? Jao nama sa takvim trenerom koji ni fudbalske osnove ne poznaje
__________________
"It'll be born here and it'll always be a team of great talent. On this splendid night, its colors will be given, the black and blue with a golden background of stars. It'll be called Internazionale, because we are brothers of the world."

Last edited by Biscione; 12-09-2015 at 23:32.
Biscione is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

All times are GMT +2. The time now is 14:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.
Copyright © 2009-2022 Beneamata.com
Football news Football transfer news Real Madrid news Chelsea FC news Inter Milan news Mario Balotelli Davide Santon Edin Dzeko Gonzalo Higuain Andrea Ranocchia
Bayern Munchen news Liverpool FC news FC Barcelona news Gareth Bale Manchester United news Yaya Toure Arsenal FC news Radamel Falcao Philippe Coutinho Mateo Kovacic